Strona główna » Telefon z dobrym aparatem. Jaki kupić do 500, 1000, 1500 zł? Ranking i Opinie 2018

Telefon z dobrym aparatem smartfon
Dobre zdjęcia telefonem

Telefon z dobrym aparatem. Jaki kupić do 500, 1000, 1500 zł? Ranking i Opinie 2018

Smartfony już dawno temu zastąpiły nam kompakty i cyfrówki z niższej, a nawet nieco wyższej półki cenowej. Telefon z dobrym aparatem znajduje się obecnie w kieszeni co drugiej lub co trzeciej osoby, a trend ten wraz z postępem technologicznym rozwija się.

W artykule podpowiadamy, jaki telefon z dobrym aparatem wybrać. Podpowiemy, jaki wybór czeka na nas w poszczególnych przedziałach cenowych, na co zwracać uwagę, wybierając smartfon  do robienia zdjęć, a także zwrócimy uwagę na technologie stosowane przez czołowe firmy obecne na naszym rynku.

Czy warto kupić telefon z dobrym aparatem?

Mając mobilne urządzenie służące nam jako przyzwoity aparat, możemy uwieczniać niemal każdą chwilę naszego życia. Jeśli nie zamierzasz stać się legendą fotografii, wówczas z powodzeniem możesz pokusić się o zakup dobrej jakości smartfona oferującego zaawansowane funkcje wykonywania zdjęć. Większość nowoczesnych telefonów posiada zaimplementowane wysokiej jakości rozwiązania technologiczne, które z powodzeniem wystarczą każdemu, kto lubi robić zdjęcia, a niekoniecznie chce nosić przy sobie profesjonalny i drogi aparat.

Jaki telefon z dobrym aparatem kupić?

Czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając smartfon do zdjęć, jest bardzo wiele. Dotyczą one nie tylko kwestii związanych z fotografią – realizowaniem zdjęć i filmów, ich retuszem, czy udostępnianiem, ale również wielu innych aspektów wpływających na możliwości urządzenia. W tekście skupimy się wyłącznie na aspektach związanych z możliwościami fotograficznymi telefonu.

Wielkość matrycy a ilość megapikseli

Kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wielkość matrycy aparatu. Większość smartfonów posiada matryce od 1/3 do ½.5 cala. Czasem – głównie w wyższej półce cenowej, spotkamy się z matrycami wielkości 2/3, a nawet 1/1.2. Im większa matryca, tym aparat będzie mógł robić zdjęcia lepszej jakości.

Uwaga: należy zwrócić również uwagę na ilość megapikseli upakowanych w matrycach. Wbrew pozorom, im większa ilość megapikseli, tym zdjęcia odznaczać się będą mniejszą rozpiętością tonalną (trudności z zarejestrowaniem detali w zdjęciach o kontrastowych scenach), większą ilością szumów (zakłóceń na zarejestrowanych klatkach) i gorszym wykorzystaniem dostępnego światła. Zatem powinniśmy poszukiwać urządzeń, które nie posiadają wyżyłowanych matryc i skupić się na matrycach o mniejszym zagęszczeniu pikseli. Zdecydowanie wpłynie to na jakość zdjęć.

Reasumując: mając do czynienia z 15 Mpix rozdzielczością w pełnoklatkowej matrycy lustrzanki, a w malutkiej matrycy w smartfonie, gołym okiem zauważymy różnicę jakości zdjęć. W lustrzance, z racji większej matrycy, piksele nie będą tak upchnięte na małej przestrzeni, przez co jakość wykonywanych zdjęć będzie o wiele lepsza.

Parametry obiektywu – jasność i ogniskowa

Zastosowana optyka ma niezwykle istotne znaczenie – szczególnie wśród aparatów o zmiennych obiektywach. Zwykle amatorzy fotografii kierują się zasadą, że lepszym wyjściem przy ograniczonym budżecie jest zakup lepszego obiektywu do tańszego aparatu, niż postawienie na drogi aparat z kiepską optyką.

Naturalnie, w przypadku smartfonów zasada ta nie obowiązuje. Producenci rzadko zdradzają nam informacje dotyczące zastosowanej optyki, ograniczając się do umieszczenia w specyfikacji informacji o zastosowanej ogniskowej oraz jasności obiektywu.

Przyjmuje się, że im jaśniejszy obiektyw – czyli szersza przesłona, tym aparaty lepiej wykorzystują dostępne światło. Oznacza to, że rejestrują jaśniejsze zdjęcia, mogą krócej je naświetlać oraz stosować ładny efekt rozmytego tła. Przy zakupie smartfona do zdjęć warto dążyć do tego, by przesłona miała około f/1.9 lub lepiej.

Stabilizacja obrazu – prawdziwa czy oszukana?

Wielu producentów smartfonów podaje, że urządzenie wyposażone jest w stabilizację obrazu, przy czym w ramach tej „stabilizacji” występuje algorytm ustawiający parametry klatki w taki sposób, by możliwie jak najmniej się rozmyła- np. zwiększając czułość ISO. Nie ma to żadnego związku z faktyczną stabilizacją obrazu i z reguły jest to tylko tani chwyt marketingowy.

O prawdziwej – mechanicznej – stabilizacji obrazu mówimy, gdy obiektyw umieszczany jest na specjalnych amortyzatorach redukujących wstrząsy.

Im szybszy autofokus, tym lepiej

Przed zakupem smartfona warto zasięgnąć języka w kwestii funkcjonowania autofokusa. Powinien on być odpowiednio szybki – zwłaszcza gdy zamierzamy robić zdjęcia obiektom w ruchu. Im szybszy autofokus, tym mniej poruszone zdjęcie uzyskamy.

Oprogramowanie również ma znaczenie

Aplikacje fotograficzne preinstalowane w smartfonach mają istotne znaczenie w kwestii komfortu wykonywania zdjęć. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nie zacinają się, posiadają odpowiednio bogatą funkcjonalność, oraz czy szybko się uruchamiają. Wszystko to ma wpływ na nasze odczucia podczas fotografowania.

Ranking – Telefon z dobrym aparatem do 500 zł

Decydując się na smartfon do zdjęć w kwocie nieprzekraczającej 500 złotych, nie mamy zbyt dużego wyboru. Budżetowe rozwiązania zaoferują nam dosyć przeciętne specyfikacje i rozwiązania, a ilość modeli do wyboru sprowadza się w zasadzie do kilku faktycznie godnych polecenia. Mając do dyspozycji pół tysiąca złotych, warto poszukać rozwiązań od mniejszych rynkowych graczy – co wcale nie oznacza, że gorszych. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie oferty Xiaomi, Kiano, Kruger & Matz, Huawei, czy tańszych modeli Lenovo. Większość smartfonów z tego przedziału cenowego będzie wyposażona w nowszą wersję Androida 6.0+ i od 8 do 13 Mpix matryce.

Ranking – Telefon z dobrym aparatem do 1000 zł

Dokładając kolejne 500 złotych otrzymamy o wiele lepsze urządzenie do zdjęć. Za 1000 złotych kupimy solidny sprzęt z wyższej-średniej półki jakościowej. Zwykle znajdziemy tu słuchawki wyposażone w 13-21 Mpix matryce, sprawnie działający autofokus, szerokie przesłony i płynnie funkcjonujące oprogramowanie. Jeśli szukamy najlepszych smartfonów do zdjęć, warto rozejrzeć się za nimi w kolejnym przedziale cenowym.

Ranking – Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł

W cenie 1500 złotych kupimy solidny sprzęt z wysokiej półki jakościowej. Urządzenia będą wyposażone w szerokie przesłony f/2.0, dużą gamę funkcji fotograficznych -wykonywanie time lapse, tryb panoramiczny, czy nagrywanie w slow motion. Poza tym posiadają duże matryce oferujące rozdzielczości od 13 do nawet 110 Mpix, przy czym megapiksele nie będą w tych matrycach tak upakowane, jak w tańszych smartfonach. W tym przedziale cenowym znajdziemy urządzenia zapisujące zdjęcia w formacie RAW, z optyczną stabilizacją obrazu, czy z dwoma aparatami fotograficznymi umieszczonymi z tyłu urządzenia.

Telefon z dobrym aparatem z przodu (do selfie)

Obecnie niemal każdy smartfon wyposażony jest w kamerkę przednią dedykowaną zdjęciom selfie. Decydując się na taki telefon, ważne jest, by posiadał on szerokokątny obiektyw przedni, który pozwoli fotografować szerszy plan. Poza tym istotne jest oprogramowanie dedykowane korekcie i retuszowi zdjęć oraz ich wykonywaniu.

Telefon z dobrym aparatem - Opinie

  1. Miłosz says:

    Ja nie rozstaję się ze swoim telefonem właśnie dlatego, że posiada on doskonały jak dla mnie aparat. Zrezygnowałem z aparatu cyfrowego na rzecz właśnie telefonu. Jaki telefon z dobrym aparatem wybrać? Moim zdaniem najlepszy telefon z dobrym aparatem to iPhone 8. Doskonałe zdjęcia, bardzo dobre filmy… Jak dla mnie jakość nie do porównania z innymi.

  2. Aneta says:

    Pracuję w sklepie między innymi z telefonami i mogę sobie przetestować niektóre modele. Telefon z dobrym aparatem to w dzisiejszych czasach żaden problem. Teraz każdy nowy model ma doskonały aparat. Niektóre – nie jeden! Wcale nie trzeba przepłacać za takie telefony, jednak każdemu z nas zależy na czymś innym, więc warto porozmawiać ze znajomymi o zobaczyć jakie zdjęcia robią ich telefony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *